Uncategorized

Rozporządzenia prezydenckie – Executive Actions on Immigration

Prezydent Obama i jego administracja ogłosili, iż w najbliższym czasie powinniśmy spodziewać się ogłoszenia rozporządzeń mających na celu pomoc niektórym osobom z nieuregulowanym statusem imigracyjnym. Prezydent motywuje swoje działanie brakiem postępu ze strony Kongresu w pracach nad reformą imigracyjną. Niewiadomym jeszcze jest jakie dokładnie rozwiązania zaproponuje prezydent, oraz jak dużą grupę osób z nieuregulowanym statusem imigracyjnym obejmą te rozporządzenia, lecz przewiduje się, iż najprawdopodobniej będą to osoby, które (1) nie miały wcześniejszych problemów natury prawno-karnej, (2) mają wśród swoich bliskich krewnych obywateli amerykańskich, oraz (3) przebywają na terenie Stanów Zjednoczonych odpowiednio długi czas.

Warto zaznaczyć, iż, w przeciwieństwie do tego co można usłyszeć od niektórych komentatorów, rozporządzenia te nie będą formą “amnestii imigracyjnej” i nie uregulują osobom nimi objętym prawnego status imigracyjnego, lecz zapewnią tymczasową ochronę przed deportacją, oraz zapewne zagwarantują tymczasowe pozwolenie na pracę. Wynika to stąd, iż amnestia w takim wydaniu nie miałaby podstaw prawnych – jedynie działania Kongresu mogłyby nadać grupie imigrantów odpowiedni status prawny mogący prowadzić do uzyskania stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych, a w konsekwencji ubiegania się o obywatelstwo amerykańskie.

Podobne rozwiązania Prezydent Obama przedstawił dwa lata temu w formie Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA). Rozporządzenie dotyczące DACA przewidywało, iż osoby, które (1) przybyły do U.S.A. przed ukończeniem szesnastu lat, (2) w dniu 15-go czerwca 2012 nie ukończyły jeszcze trzydziestu-jeden lat, (3) przebywały na terenie U.S.A. w tym dniu, (4) mieszkają na terenie U.S.A. od co najmniej 15-go czerwca 2007, (5) nie popadły w konflikt z prawem, oraz (6) spełniały odpowiednie wymagania edukacyjne, nie będą objęte deportacją, oraz mogły ubiegać się o tymczasowe pozwolenie na pracę. Osoby kwalifikujące się na DACA otrzymywały pozwolenie na pracę ważne na dwa lata, z możliwością przedłużeń o kolejne dwa lata.

W ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy jaką formę przyjmą zapowiadane rozporządzenia prezydenckie. Oby objęły jak największą liczbę osób.

czytaj więcej