Uncategorized

Przygotowania czas zacząć

Pierwsze emocje związane z wystąpieniem Prezydenta Obamy już opadły, wiemy już co nieco o kształcie zaproponowanych przez Niego zmian w egzekwowaniu prawa imigracyjnego. Wiadomo do kogo skierowane są zmiany, oraz jakie podstawowe warunki należy spełnić. Choć wdrożenie procedur związanych z tym programem przeciągnie się do pierwszego kwartału 2015 roku, może warto jednak rozpocząć zbieranie dokumentów, które z pewnością okażą się w tym procesie przydatne. Skompletowanie niektórych dokumentów może okazać się proste, to uzyskanie innych może okazać się czasochłonne.

Najbardziej pracochłonnym zadaniem wydaje się być udowodnienie, iż osoba zamierzająca skorzystać z programu przybyła do Stanów Zjednoczonych przed dniem 1. stycznia 2010 roku (samo to nie jest trudne), ORAZ, iż przebywa nieprzerwanie na terytorium U.S.A. przez cały ten czas do dnia dzisiejszego (tutaj już trochę ciężej). Choć wydaje się to oczywiste: “wleciałem wtedy i wtedy, no i jestem teraz, więc w czym problem?”, urząd imigracyjny wymaga dowodu w postaci dokumentów pokazujących iż dana osoba była rzeczywiście fizycznie obecna w Stanach Zjednoczonych przez ten cały czas. Co się może przydać? Zeznania podatkowe, umowy przez nas podpisane, oficjalne dokumenty, itp. itd. Dodatkowo, jeżeli osoba wjechała do U.S.A. bez inspekcji urzędnika imigracyjnego – dodatkowe dokumenty mogą okazać się przydatne.

Kolejnym dowodem, który będzie musiał zostać przedstawiony, to wykazanie, iż jest się rodzicem dziecka, które jest obywatelem U.S.A. bądź posiadaczem stałego pobytu. Potrzebne będą odpowiednie dokumenty poświadczające tożsamość zarówno osoby ubiegającej się o ochronę przed deportacją, jak również dziecka, na podstawie którego będziemy wykazywali iż aplikant rzeczywiście spełnia ten wymóg. Warto też upewnić się, iż mamy swój odpis zupełny aktu urodzenia, akt małżeństwa, ewentualne rozwody, itp. Konieczny będzie również dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość (paszport, ID, itp). Jeżeli paszport stracił już ważność, konieczne będzie wystąpienie o nowy dokument.

W sytuacji jakiegokolwiek konfliktu z prawem, bez względu na to gdzie i kiedy miało to miejsce, oraz w jaki sposób sprawa się zakończyła, dokumenty z tym związane z pewnością będą potrzebne. Proszę pamiętać, iż pomimo, iż nie każdy kontakt z władzą/policją musi oznaczać kłopoty, to jednak zatajenie tego przed władzami imigracyjnymi z pewnością nie skończy się pomyślnie.

Myślę, iż to póki co wystarczy na “zadanie domowe” na najbliższy czas.

 

Przedstawione powyżej informacje nie mają charakteru porady prawnej udzielonej w indywidualnej sprawie – mają jedynie charakter informacyjny. W celu uzyskania informacji w indywidualnej sprawie należy skontaktować się z nami w celu umówienia konsultacji