ZADAJ SWOJE PYTANIE / ASK A QUESTION - GET AN ANSWER
Poniżej publikujemy niektóre z odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy lub które często się powtarzają. Odpowiedzi tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny, generalny i nie stanowią porady prawnej. Aby otrzymać poradę prawną w indywidualnej sprawie proszę skontaktować się z mec. Pawłem Boruchem
Barbara:Szanowny Panie Mecenasie, Jestem obywatemem USA od ponad 20 lat i rozliczam sie z podatkow. Moi rodzice, Mama 79 lat i Tata 88 lat zamieszkali w Polsce potrzebuja opieki i chce ich zabrac do USA. Mama miala zielona karte, ale w 2003 roku wrocila do Polski i karta jest juz niewazna poniewaz mama nie podrozowala co rok by ja utrzymac. Czy latwiej i taniej bedzie satarac sie o wize turystyczna dla obojga rodzicow a potem o zmiane statusu gdy beda juz w Stanach, czy raczej starac sie o returning resident visa dla mamy a turystyczna dla Taty. Tata rowniez byl kilka razy w USA lecz zawsze turystycznie i nigdy nie przekroczyl daty wyjazdu. W latach 50-tych pracowal legalnie, mial SS i na jego karcie tez nazbieralo sie ok. 38 kwartalow. Nigy nie pobieral pensii. Bardzo pragne pomoc rodzicom zabierajac ich do mego domu, poniewaz w Polsce nie mamy zadnych bliskich a Rodzice czuje sie samotni i bezradni. Prosze o pomoc. Bardzo dziekuje i pozdrawiam:)
Pawel E. Boruch: Jaki byl cel powrotu Pani mamy do Polski? Aby starac sie o “returning resident visa” trzeba pokazac, iz przedluzajacy sie pobyt poza granicami byl poza “kontrola” mamy. Czy musiala dbac o tate? Opiekowac sie kims z rodziny?
Staranie sie dla obojga rodzicow o wizy turystyczne I potem zmiana status tutaj moze byc problematyczna – biorac pod uwage, iz mama miala (choc nadal teoretycznie ma) staly pobyt, potem ubiegala sie o wize B-2, by znowu byc sponsorowana na LPR z pewnoscia pacznialo by dla urzedu imigracyjnego oszustwem.
Co do taty, to gdyby mama wracala na returning resident visa, to tata raczej mialby problem z uzyskaniem wizy B-2. Wtedy trzeba by bylo sponsorowac tate na staly pobyt (przez Pania).
Chyba najlepiej by bylo wyslac sponsorowanie jeszcze raz dla obojga, ale trzeba by bylo sie temu przygladnac.
odpowiedź
Adam:Witam moje pytanie dotyczy konsekwencji prawnych zwiazanych z zakonczeniem zwiazku z obywatelem usa
W litym tego roku zawarlem wziazek w californi z adwokatem ktory zna prawo bardzo dobrze zeiazek stal sie bardzo toksyczny i znajac realia jestem na pozycji przegranej poniewaz on jest adwokatem i zna prawo imigracyjne bardzo dobrze domyslam sie ze bedzie chcial mi uniemozliwic powrot do kraju
Obecnie oczekuje na pierwsza tymczasowa zielona karte posiadam tez wize turystyczna moje pytanie
Czy wyjezdzajac do polski i zrywajac z nim kontakt strace mozliwosc ubiegania sie o zielona karte? Ktora mam dostac w listopadzie i czy moge sponsorowac sam siebie w razie rozwodu jesli te wszystkie opcje przepadna czy jest mozliwosc kontynuowania wizyt w usa na wize turystyczna ? Czy zrywajac kontakt z obecnym partnerem trace bezpowrotnie mozliwosc odwiedzania stanow?
Zeiazek ma sie rozpasc z powodu szantazow nekania psychicznego i probach ubezwlasnowolnienia
Bardzo prosze o szybka odpowiedz pozdrawiam.
Pawel E. Boruch: Z tego co Pan pisze wnioskuje, iz wjechal Pan do USA przed lutym tego roku na wizie turystycznej (B-2). Zapewne otrzymal Pan ststus wazny na 6 miesieci I (zakladam) nie wystapil Pan o jego przedluzenie, jedynie zlozyl dokumenty na “zielona karte” Jezeli nie posiada Pan “advance parole document” – dokumentu, o ktory mozna sie bylo teoretycznie ubiegac podczas wysylania aplikacji o zielona karte, to opuszczenie przez Pana USA w tej chwili automatycznie zostaloby uznane za porzucenie aplikacji o zielona karte. Dodatkowo, o ile rzeczywiscie “przesiedzial” Pan czas na jaki zostal wpuszczony do USA na wizie B-2, to Pana wiza B-2 zostala automatycznie anulowana. Jezeli przesiedzial Pan dluzej niz 6 miesiecy, to bedzie mial Pan po opuszczeniu USA 3 letni zakaz wjazdu do USA.
Mieli Panstwo juz moze interview na zielona karte? Jezeli tak I tymczasowa zielona karta zostanie przyznana, to bedzie sie mogl Pan ubiegac o usuniecie jej “tymczasowosci” nawet bez wspoludzialu wspolmalzonka – trzeba bedzie przedstawic wiecej dowodow pokazujacych iz malzenstwo zostalo zawarte w dobrej wierze. Jest takze mozliwosc ubiegania sie o zielona karte przez Pana na podstawi program VAWA, na podstawie ktorego wspolmalzonkowie, ktorzy podczas malzenstwa doswiadczyli przemocy fizycznej badz psychicznej, moga “sami sie sponsorowac” – jednak trzeba by bylo sie temu przygladnac dokladniej.
odpowiedź
Pytanie:Jestem posiadaczem stalej zielonej karty. Uzyskalam ja przez sponsorowanie przez mojego meza. W sierpniu moge juz zlozyc papiery na obywatelstwo. Niestety w zwiazku ze sprawami rodzinnymi bylam zmuszona do wyjazdu do Polski na pol roku. Planuje powrot na poczatku wrzesnia. Czy moge zlozyc papiery na obywatelstwo od razu po powrocie do Stanow? Czy moge miec jakies problemy z powodu tego wyjazdu? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pawel E. Boruch: Przy ubieganiu się o obywatelstwo amerykańskie na podstawie małżeństwa z obywatelem Stanów Zjednoczonych (po 3 latach) należy być bardzo ostrożnym – należy pokazać, iż nieprzerwanie, przez ostatnie trzy lata żyli Państwo w związku małżeńskim – teoretycznie nawet jeden dzień separacji może spowodować problemy. Należałoby się przyglądnąć dokładnie Państwa sytuacji – jakie dokładnie były powody Pani wyjazdu do Polski, co się działo z Państwa małżeństwem podczas tego czasu, czy w tym czasie Państwo się widzieli/komunikowali, itd. itp. Sam z siebie pobyt w Polsce przez kilka miesięcy nie powinien być problemem – wszystko zależy od okoliczności temu towarzyszących.
odpowiedź
Piotr:Mam nietypową sprawę, otóż w USA przebywają: Rodzice (zielona karta od 2009) roku, Brat (Obywatel), Siostra (zielona karta od 2007) roku. Chciałbym do nich dołączyć z rodziną, mam wizę B2, w jaki sposób najszybciej zdobyć stały pobyt??
Pawel E. Boruch: Z tego co Pan pisze wynika, iż ma pan już ponad 21 lat, oraz iż posiada małżonkę. Z tego powodu, z punktu prawa imigracyjnego nie kwalifikuje się Pan do sponsorowania rodzinnego poza kolejnością (immediate relative) i niestety konieczne będzie sponsorowanie oparte na kategoriach preferencyjnych. Rodzice, jeżeli posiadają tylko stały pobyt nie mogą Pana sponsorować, gdyż jest Pan już żonaty. Gdyby uzyskali obywatelstwo USA (a być może się kwalifikują skoro przebywają w USA od 2009 roku) to mogli by sponsorować Pana wraz z rodziną w kategorii trzeciej (F3). Niestety czas oczekiwania na wizę w tej kategorii wynosi obecnie około 10-11 lat. Siostra nie może Pana sponsorować. Brat mógłby w kategorii czwartej (F4), ale czas oczykiwania tutaj to, na dzień dzisiejszy, 12-13 lat. Czy ktoś kiedyś złożył już dla Pana jakąś petycję imigracyjną?
odpowiedź
Krzysztof:Moje pytanie dotyczy mojej mamy. Moja mama do USA przybyła w 2000 na wizę turystyczną i została tutaj. Ponad 10 lat temu wyszła za mąż za obywatela USA ale nie dopełniła formalności związanych ze swoim statusem. Proszę odpowiedzieć czy ubiegania się o stały pobyt byłoby trudne, ile by trwało i jakie miej więcej związane byłyby z tym koszty. Dodam, że mama ma 64 lata. Za odp z góry dziękuję.
Pawel E. Boruch: Panie Krzysztofie, jak najbardziej mama może mieć możliwość ubiegania się o stały pobyt w U.S.A. na podstawie petycji złożonej przez męża, który jest obywatelem U.S.A. Aby upewnić się czy jest to możliwe w sytuacji Pana mamy, oraz jakich ewentualnie trudności można spodziewać się w tym procesie konieczne byłoby dokładne przeanalizowanie Pana mamy sprawy. Proszę o kontakt e-mailowy bądź telefoniczny w celu przedyskutowania tego. Dokładne koszty w tej chwili trudno przewidzieć.
odpowiedź
Kasia:Jestem studentką w community college prawie rok. Pracuje w szkole 9 godzin tygodniowo od kiedy zaczełam naukę i mam social security for employment. Słyszałam że po roku mogę się satrać o normalne social security, ale nie wiem co muszę spełniać. Będę bardzo wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź.
Pawel E. Boruch: Pani Kasiu, dobrze, ze udalo sie Pani uzyskac numer social security. Czy jest tam napisane “not valid for employment”, czy moze “employment authorized only with DHS authorization”? Domyslam sie, iz chodzi o opcje druga. Co do zmiany karty Social Security, to karte bez jakichkolwiek annotacji bylaby Pani w stanie otrzymac po uzyskaniu stalego pobytu w USA. Do tego czasu pozwolenie na prace zawsze bedzie uwarunkowane Pani obecnym statusem imigracyjnym i wiazacymi sie z tym warunkami pracy (np. jako F-1 student moze Pani pracowac do 20 godzin tygodniowo na terenie kampusu uczelnianego lub postarac sie o pozwolenie na prace w okreslonym miejscu poprzez DSO z Pani szkoly – na podstawie CPT lub OPT).
odpowiedź
Tomasz:Bylem deportowany w 2006 za feloni majac zielona karte,mam tam syna ktory sie tam urodził teraz bym chcial tam wrucić co bym musial zrobic żeby wyjechac spowrotem?
Pawel E. Boruch: Na pewno trzeba by byłom (1) mieć podstawe do wjazdu, czyli ponownie być sponsorowanym na “zieloną kartę, (2) postarać się o Waiver (przebaczenie) co do tego skazania (Forma I-601), oraz (3) postarać się o pozwolenie na powrót do USA po uprzedniej deportacji (Forma I-212). Co do szczegółów Pana sprawy – to należy ją przeanalizować i zobaczyć czy jest możliwość sponsorowania i czy występują przesłanki do ubiegania się o waiver. Jak zawsze: “diabeł tkwi w szczegółach”.
odpowiedź
Szymon: Przyjechalem do stanow w wieku 14 lat w 2006r. nielegalnie (na innym paszporcie) ukonczylem tu 8 klase podstawowa poczym poszedlem do highshool, ktorego nieukonczylem poniewaz moj tata zostal deportowany. Czy mam szanse na “papiery” lub chociaz pozwolenie na prace?
Pawel E. Boruch: Szansa na zieloną kartę zawsze jest, wszystko zależy od tego na jakiej podstawie miałby być Pan sponsorowany (np. czy jest Pan żonaty? Jeżeli tak, to czy żona jest Obywatelem U.S.A?) Co do pozwolenia na pracę, to aby zakwalifikować się na DACA musi Pan mieć ukończone high school lub w momencie składania aplikacji “być w szkole”. Oczywiście zakładam, iż kwalifikuje się Pan na DACA też pod innymi względami (co do braku historii kryminalnej, ciągłości pobytu w U.S.A., itp.)
odpowiedź
Aneta: Mam nadzieje zakwalifikowac sie na program chroniacy przed deportacja rodzicow obywateli amerykanskich.Powoli gromadze potrzebne dokumenty.Niestety, nie moge przedstawic rozliczen podatkowych,poniewaz od 2010 nie pracuje (zajmuje sie dzieckiem),wczesniej sie nie rozliczalam rowniez(nigdy).Czy to bedzie duza przeszkoda?Czy powinnam jak najszybciej rozliczyc sie z mezem w tym roku?Czy rozliczac sie wstecz?Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Pawel E. Boruch: Przedstawienie rozliczeń podatkowych z ostatnich lat nie jest wymogiem do kwalifikowania się na DAPA, aczkolwiek może zostać uznane jako pozytywny argument w rozpatrywaniu Pani sprawy. Może zaczną Państwo rozliczać się w tym roku? Rozlicznie się z podatków jest też dobrym dowodem na to, iż osoba taka była obecna w U.S.A. od 1. stycznie 2010. Jednak jak otrzyma Pani już pozwolenie na pracę w związku z tym programem (który jeszcze nie obowiązuje) wtedy, przy odnowieniu pozweolenie na pracę za około trzy lata będzie Pani musiała przedstawić dowody, iż zgodnie z regulacjami IRS płaciła Pani podatki.
odpowiedź
Anna: Przyjechalam do USA w 2009 roku majac 15 lat na wizie turystycznej, potem zmienilam status na wize studnecka. Chodzilam do szkoly az do sierpnia 2013 roku. Wtedy przestalam chodzic. Czy kwalifikuje sie na nowe DACA?
Pawel E. Boruch: Według zaproponowanych nowych wytycznych dla DACA, osoba, która spełnia pozostałe wymogi (przyjazd do USA przed ukończeniem 16go roku życia, brak historii kryminalnej, przebywanie w USA od co najmniej 1 stycznia 2010, spełnienie określonych wymogów związanych z edukacją) musi również nie posiadać ważnego statusu imigracyjnego w dniu 15 czerwca 2012 (data ogłoszenia pierwszej wersji DACA). Wydaje się, iż nowa DACA powinna zmienić tą datę na 20 listopada 2014 (data ogłoszenia nowej wersji DACA), ale na dzień dzisiejszy nie zostało to wyraźnie potwierdzone. Więc w Pani wypadku, póki co nie kwalifikuje się Pani na nową DACA. Jak tylko zostanie to wyjaśnione niezwłocznie powiadomię o tym na mojej stronie.
odpowiedź
Agnieszka: Jezeli kwalifikuje sie na executive action Obamy, czy to znacza, iz moge wyjechac zagranice i bezpiecznie wrocic do USA?
Pawel E. Boruch: Teoretycznie istnieje możliwość ubiegania się o Advance Parole Document pozwalający na powrót do U.S.A. po krótkotrwałej podróży zagranicznej. Aby otrzymać taki dokument osoba musi złożyć osobną aplikację, dodatkową opłatę i czekać na rozpatrzenie wniosku. Sytuacje, w których APD może zostać wydany są jednak ograniczone: (1) sytuacja humanitarna (np. śmierć członka rodziny lub poważna choroba), (2) krótkotrwała wymiana studencka zagranicą, (3) oddelegowanie z pracy. Zwykła chęć odwiedzenia ojczystego (lub innego) kraju z pewnością nie kwalifikowała by się do otrzymania APD.
odpowiedź
Tom: Mam nadzieję zakwalifikować się na program chroniący przed deportacją rodziców obywateli amerykańskich. Mój syn ma 25 lat – czy nadal się kwalifikuję?
Pawel E. Boruch :Zarówno dzieci nieletnie, jak i pełnoletnie, będące obywatelami U.S.A. bądź posiadaczami stałego pobytu spełniają warunki z rozporządzeń i mogą być “użyte” do zakwalifikowania się do programu Prezydenta Obamy.
odpowiedź
Aaa: Wjechałam do U.S.A. przez “zieloną granicę”. Czy mogę starać się o pozwolenie na pracę na podstawie Dekretu Prezydenta?
Pawel E. Boruch: Tak, istotą programu jest ochrona przed deportacją osób, które nie posiadają ważnego statusu imigracyjnego (bądź przez fakt wjazdu przez granicę bez inspekcji, bądź wygaśnięcie statusu z różnorakiego powodu), o ile osoby te spełniają pozostałe warunki dotyczące kwalifikującego się dziecka, długości pobytu w U.S.A., oraz braku historii kryminalnej.
odpowiedź
Krystyna: Mam 51 lat jestem w stanach 15 lat,czy moge zdawać obywatelstwo po polsku?
Pawel E. Boruch: Domyślam się, iż chodzi Pani o zdawanie egzaminu na obywatelstwo. Pisze Pani, iż jest w Stanach 15 lat, ale nie jak długo ma Pani “Zieloną Kartę”. Jeżeli mniej niż 20 lat (a na to wygląda), to niestety nie kwalifikuje się Pani jeszcze na zdawanie egzaminu w języku ojczystym. W tej kategorii spełnia Pani wymóg wieku (powyżej 50 lat), ale nie wymóg okresu posiadania Stałego Pobytu (20 lat). Gdy osiągnie Pani wiek 55 lat, to wtedy może się Pani kwalifikować już “tylko” po 15tu latach posiadania Stałego Pobytu.
odpowiedź
ppp: Jestem w USA na wizie studenckiej (F-1) od 2008 roku – cały czas jestem w legalnym statusie. Obecnie, zostałem wylosowana w Loterii Wizowej do otrzymania “Zielonej Karty”. Czy mogę ubiegać się o stały pobyt w Stanach? Wydaje mi się, że tak, ale przez ostatni rok pracowałam bez pozwolenia/nielegalnie i nie wiem czy to może coś zaszkodzić?
Pawel E. Boruch: Niestety nieautoryzowana praca jest tutaj problemem – pisze Pan, iż cały czas przebywał Pan w legalnym statusie – otóż nie: podjęcie pracy bez odpowiedniego pozwolenia sprawiło, iż pogwałcił Pan warunki Pana wizy F-1. Przez to nie kwalifikuje się już Pan na ubieganie się o Zieloną Kartę w USA – pozostaje przeprowadzenie procesu w Konsulacie. Jednak nie ma gwarancji otrzymania Zielonej Karty w ten sposób.
odpowiedź
_ania_: Jestem w USA od ponad 5-ciu lat. Wleciałam na wizie turystycznej, która już oczywiście wygasła. Przez cały tan czas pracowałam – oczywiście “na czarno”. Mój narzeczony (obywatel USA – jesteśmy razem od ponad roku) chce mnie po ślubie sponsorować na stały pobyt. Czy w aplikacji, którą będę wypełniała oraz na interwiew powinnam przyznać się do pracy “na czarno”?
Pawel E. Boruch: W aplikacjach jak i na interview należy mówić prawdę. Kłamstwo lub zatajenie czegoś może w prawie imigracyjnym mieć bardzo poważne (oczywiście negatywne) konsekwencje.
odpowiedź
MICHAL: Mam zamiar złożyć wniosek o obywatelstwo amerykańskie. Czy jest limit podejść do zdawania egzaminu?
Pawel E. Boruch: Wniosek o obywatelstwo amerykańskie można składać aż do skutku. Jednak przy POJEDYNCZYM wniosku można podchodzić do egzaminu z języka tylko dwukrotnie – po pierwszej nieudanej próbie urzędnik wyznaczy egzamin “poprawkowy”. Jeżeli i ten zakończy się niepomyślnie, to aplikacja o obywatelstwo zostanie odrzucona, co jednak nie oznacza iż kolejnego dnia może Pan złożyć nową aplikację.
odpowiedź
Pytanie: Podczas wlotu do U.S.A. urzędnik imigracyjny wbił pieczątkę wjazdową w paszporcie, ale nie otrzymałem karty I-94. Czy muszę coś z tym zrobić?
Pawel E. Boruch: Urzędnik postąpił prawidłowo. Od ponad roku papierowe kartki I-94 nie są już wydawane (z nielicznymi wyjątkami) osobom wjeżdżającym na teren Stanów Zjednoczonych. Informacje, które dawnej były zawarte na kartach I-94 są teraz przechowywane elektronicznie. Każda osoba wjeżdżająca na teren U.S.A. jako nie-imigrant powinna sama wydrukować Elektroniczny Dowód Wjazdu ze strony https://i94.cbp.dhs.gov/I94/request.html. Należy się upewnić, iż wszystkie zawarte tam informacje są poprawne, a w sytuacji wykrycia błędu należy niezwłocznie udać się do Punktu Odroczonej Kontroli Granicznej (Deferred Inspection). Pełna lista punktów Deferred Inspection dostępna jest tutaj. Jeżeli przebywasz w okolicach Chicago, lokalny punkt Deferred Inspection zlokalizowanej przy 536 S. Clark St., Suite 1035 – wejście przez budynek 101 W. Congress Parkway.
odpowiedź
basia: Moja mama posiada zielona karte od 1990 roku. Chcialaby uzyskac obywatelstwo amerykanskie, ale boi sie czy poradzi sobie z testem z angielskiego i pytaniami z histori. Czy moze ona zdawac po polsku?
Pawel E. Boruch: Prawo przewiduje wyjątki dla osób, które posiadają stały pobyt przez odpowiednio długi czas, oraz są w odpowiednim wieku. Jeżeli mama ma ukończone 50 lat i posiada stały pobyt od co najmniej 15 lat lub ukończone 55 lat i posiada stały pobyt od 20 lat to może na rozmowie ws. obywatelstwa posługiwać się językiem polskim, oraz może zdawać test z historii U.S.A. po Polsku. Dodatkowo, jeżeli Pani mama ma ukończone 65 lat i posiada stałyu pobyt od 20 lat, to otrzyma uproszczoną wersję testu na obywatelstwo.
odpowiedź
nick: Czy to prawda, iz nawet posiadajac zielona karte moge zostac deportowany z USA?
Pawel E. Boruch: Tak, to prawda, każda osoba, która nie jest obywatelem amerykańskim jest zagrożona deportacją, jeżeli zajdą odpowiednie przesłanki ku temu, jak na przykład popełnienie niektórych przestępstw, zagłosowanie w wyborach, itp. Można więcej o tym przeczytać w dziale Obrona przed Deportacją.
odpowiedź
ZofiaG.: Zlozylam aplikacje na Obywatelstwo, mialam miesiac temu egzamin, a teraz otrzymalam list z USCIS mowiacy, iz moja aplikacja zostala rozpatrzona negatywnie (denied). Czy moge cos z tym zrobic?
Pawel E. Boruch: To wszystko zależy od powodów odmownej decyzji. Jeżeli problemem było coś, co generalnie nie przekreśla Pani szans na obywatelstwo a zostało zintepretowane przez urzędnika jako przeszkoda w uzyskaniu obywatelstwa (np. problem z prawem, problem z podatkami – IRS) to można spróbować złożyć odwołanie od tej decyzji przez wypełnienie Formy N-336 Request for a Hearing on in Naturalization Proceedings, wraz z odpowiednią opłatą (obecnie $650.00) i dokumentami, które mają udowodnić, iż odmowa była niesłuszna. Proszę pamiętać, iż ma Pani jedynie 30 dni od daty wydania decyzji odmownej na złożenie “apelacji”. Jeżeli jednak odmowa związana jest z techniczną przeszkodą, którą obecnie nie da się obejść (jak naprzykład zbyt długi czas przebywania poza granicami kraju w ciągu ostatnich pięciu lat) to lepiej rozważyć czy nie lepiej by było poczekać i złożyć nową aplikację na obywatelstwo.